Prečítajte si viac o podozrivých prípadoch | Petícia na odvolanie Kaliňáka

Prečítajte si viac o podozrivých prípadoch

Real Forum Invest, s. r. o.

7.6.2016 Zdroj:https://dennikn.sk/blog/sponzori-basternakovho-biznisu/

Príbeh firmy Real Forum Invest, s. r. o. Jedným z konateľov a spoločníkov bol Bašternák. Stavala bytovku Bonaparte, kde býva aj Fico. Firma kúpila veci (materiál, energie a pod.) za 25,7 miliónov eur, pridala k nim svoju prácu a predala ich za 6,9 miliónov – teda s 18,8 miliónovou stratou. Uplatnila si nadmerný odpočet DPH a štát jej vyplatil vratky 3,6 milióny eur.

Tržby takmer 6,9 miliónov eur firma urobila bez toho, aby mala čo i len jediného zamestnanca, či  auto. Celý majetok firmy pozostával len z pohľadávok (164-tisíc eur, ktoré jej ešte mali zaplatiť jej dlžníci) a asi 6-tisícok eur na účte a v pokladni. Firma s takými tržbami mala celé režijné náklady len 22-tisíc eur.

Čo sa týka straty a záväzkov voči dodávateľom, v rokoch 2009 až 2011 niekto vložil do firmy dary 18,4 milióna eur, vďaka čomu mohla vyplatiť väčšinu dodávateľov. Na konci roka 2011 jej síce zostali záväzky cez pol milióna, v roku 2012 však opäť niekto firme daroval 430-tisíc eur, takže spolu s peniazmi za spomínané pohľadávky úspešne vyplatila zvyšok dodávateľov. Z účtovnej závierky sa nedá vyčítať ich pôvod. Konatelia účtovné závierky nedodali do Zbierky listín, hoci to ukladá zákon. Ministerstvo financií SR zverejnilo účtovnú závierku firmy za rok 2010 a  2012. Závierku za rok 2011 nie. Účtovné závierky inej firmy týchto podnikateľov (BL – 202, s.r.o. ) nezverejnilo vôbec.

Ako bonus má firma účtovnú stratu takmer 19 miliónov eur, čo v praxi znamená, že v ďalších rokoch (postupne) môže takúto čiastku získať podnikaním bez toho, aby z nej musela platiť daň z príjmu. Firmu však majitelia následne predali.

Imrecze oznámil zamestnancom, že ich emaily bude kontrolovať

10.6.2016 Zdroj: https://dennikn.sk/483111/imrecze-oznamil-zamestnancom-ze-emaily-kontrolovat/

„Z dôvodu zaznamenania incidentov rôzneho typu pri používaní informačných systémov finančnej správy a elektronickej pošty vedenie pristúpilo k rozhodnutiu, že od 30. mája budú kontrolované všetky zariadenia, informačné systémy, elektronická pošta, aktivity na internete.“ Zamestnancom finančnej správy to napísal prezident František Imrecze. Rozhodnutie podľa neho platí „až do odvolania“.

Email zároveň obsahuje upozornenie na povinnosť mlčanlivosti o skutočnostiach, ktoré sa zamestnanci dozvedeli pri svojej práci. Povinnosť mlčanlivosti majú všetci automaticky zo zákona.

Imrecze poslal upozornenie v čase, keď novinári informujú o kauze Ladislava Bašternáka a zverejnili aj list zamestnankyne finančnej správy o tom, že nevyšetrenie kauzy podľa nej ovplyvnil aj samotný Imrecze.

Zatkli asistenta poslanca z SaS, mal si pozrieť účty Kaliňáka a Počiatka. Prevody ukazujú na Bašternáka

11.6.2016 Zdroj: https://dennikn.sk/484188/rajtarovho-asistenta-sas-zatkli-mal-pozriet-ucty-kalinaka-pociatka-prevody-ukazuju-basternaka/

Národná kriminálna agentúra zadržala v piatok o pol druhej popoludní asistenta poslanca SaS Jozefa Rajtára Filipa Rybaniča, ktorý pracuje v Tatra banke.  NAKA vraj konala na základe oznámenia banky.. Prišli si poňho do práce, lebov banke zaznamenali, že si Rybanič tento týždeň pozrel účty Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Rybaniča prepustili zo zaistenia v sobotu nadránom a urobili mu domovú prehliadku, pri ktorej zaistili viacero jeho vecí.

Z účtov vyplýva, že ministrovi vnútra Kaliňákovi prišli v roku 2014 na účet dve platby od spoločnosti B.A. Haus, v ktorej bol do októbra 2013 konateľom podnikateľ Ladislav Bašternák.

V čase policajného vyšetrovania Bašternákových vratiek DPH ho vo funkcii konateľa vystriedal Marek Turčan. Ten kedysi pracoval s Kaliňákom v advokátskej kancelárii a stále podniká s Bašternákom. Kaliňák údajne dostal na účet spolu 260-tisíc eur ako splátku pôžičky. Poslednú platbu prijal 2. mája tohto roka.

Z údajov, ktoré má Denník N, vyplýva, že podobné prevody mal v minulosti aj exminister financií a dopravy Ján Počiatek, ktorý sa v apríli vzdal poslaneckého mandátu a už nie je v politike. Peniaze mu chodili na účet v čase, keď bol vo firme Bašternák.

„Predseda Most-Híd mal možnosť nahliadnuť do dokumentov. Tie nepotvrdzujú obvinenia, ktoré na adresu Roberta Kaliňáka adresovali opoziční poslanci. Podľa strany Most-Híd  každý trestný čin musí byt riadne vyšetrený. To platí tak pre Bašternákove kauzy, ako aj pre porušovanie bankového tajomstva kýmkoľvek,“napísal jeho hovorca.

Strana Sieť vo svojej reakcii na Kaliňákove prevody napísala: „Ani vyšetrovanie Bašternáka, ani vyšetrovanie Rybaniča nebudeme ovplyvňovať artikuláciou politických postojov k nim. Od výsledku oboch pritom závisí, či sa pohneme k vláde práva alebo k studenej občianskej vojne.“

SNS reagovala, že Kaliňáka nebude komentovať.

Rybaničova výpoveď: Bašternákove vratky ma šokovali, tak som sa pozrel na účty Kaliňáka, Počiatka a Kočnera

12.6.2016 Zdroj: https://dennikn.sk/484517/rybanic-vo-vypovedi-basternakove-vratky-ma-sokovali-pozrel-kalinaka-pociatka-kocnera/

Rybanič tvrdil, že informácie, ktoré zistil, posunul médiám a Rajtár o tom vedel. „Dôvod, prečo som poskytol tieto informácie, bolo dianie na politickej scéne,“ vysvetľoval. To, že si pozrel účty, urobil podľa svojich slov sám od seba. „Robil som to dobrovoľne, bez prísľubu nejakej odmeny. Robil som to z vlastnej zvedavosti,“ vypovedal. Keď o tom, že si účty pozrel, povedal Rajtárovi, poslanec bol podľa neho prekvapený.

Policajti údajne asistentovi poslanca SaS povedali, že ak chce právnika, ten príde až v pondelok ráno a dovtedy bude celý víkend v policajnej cele.  Rybanič údajne súhlasil s tým, že nepotrebuje pri žiadnych úkonoch právnika.

Čo spája Kočnera a Bašternáka s ministrami

Všetkých štyroch spája kauza, v ktorej je Bašternák podozrivý, že si neoprávnene od štátu uplatnil vratku DPH vo výške 2 milióny eur.

Kočner postavil komplex Five Star Residence, v ktorom Bašternák kúpil sedem bytov za 12 miliónov eur, hoci ich trhová hodnota bola okolo 1,5 milióna. Tvrdí, že platil v hotovosti. Polícia, ktorej šéfov vymenoval Kaliňák, sa prípadom napriek žiadosti Kriminálneho úradu finančnej správy odmietla zaoberať.

S Počiatkom vlastní Bašternák príjazdovú cestu k ich rovnakým chalupám na Donovaloch a spolu s Kaliňákom ich spájajú aj prepojenia v obchodnom registri. Počiatek a Kaliňák obchodovali s ľuďmi, s ktorými obchoduje aj Bašternák.

Kaliňák o B.A. Haus mlčí, akcionármi vo firme boli spolu Počiatek aj Bašternák

12.6.2106 Zdroj: https://dennikn.sk/484817/kalinak-b-haus-mlci-hoci-bugarovi-vraj-nieco-ukazal-akcionarmi-pociatek-basternak/

Kaliňák dostal od firmy v roku 2012 spolu 120-tisíc eur. Tento rok 2. mája prišlo ministrovi vnútra na účet od firmy 140-tisíc eur.

Veronika Remišová z OĽaNO zverejnila, ako v rokoch 2008 a 2009 vyzerala akcionárska štruktúra firmy B.A. Haus. Tretinu v nej vlastnil vtedajší minister financií za Smer Ján Počiatek, tretinu podnikateľ Ladislav Bašternák a tretinu firma Kaliňákovho kamaráta z advokátskej kancelárie Mareka Turčana Metis Consulting. Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič hovorí, že „Turčan je biely kôň Roberta Kaliňáka“.

Prevody od firmy na Kaliňákov účet majú popis „splátka pôžičky“. Remišová upozorňuje, že minister nikdy žiadnu pohľadávku voči tejto firme nedal do majetkového priznania, hoci je to jeho ústavná povinnosť.

Aktuality.sk informovali, že firma B.A. Haus si v roku 2007 a 2008 uplatnila od štátu vratky za spolu 3,4 milióna korún, a napísali, že firma si uplatňovala nadmerné odpočty DPH. V štvrtom štvrťroku 2007 žiadala od štátu vrátenie milióna korún a v štvrtom štvrťroku 2008 až 2,4 milióna korún (113-tisíc eur).

Most-Híd zmenil stanovisko ku Kaliňákovej kauze

12.6.2016 Zdroj: https://dennikn.sk/minuta/485093/

Podľa strany Most-Híd by mal minister vnútra Robert Kaliňák zverejniť dokumenty, ktoré vyvrátia podozrenie vznesené opozíciou. Každý trestný čin musí byť riadne vyšetrený – to platí tak pre Bašternákove kauzy, ako aj pre porušovanie bankového tajomstva kýmkoľvek,“ napísal v stanovisku hovorca András Nagy.

Aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská povedala, že „minister Kaliňák by mal presvedčiť nielen partnerov v koalícii, ale aj verejnosť, a preto by mal zverejniť všetky dokumenty, ktoré môžu vyvrátiť podozrenia z prepojenia s kauzou Bašternák.“Ešte včera Bugár tvrdil, že všetko je v poriadku: „Predseda Mosta-Híd mal možnosť nahliadnuť do dokumentov. Tie nepotvrdzujú obvinenia, ktoré na adresu Roberta Kaliňáka adresovali opoziční poslanci. Podľa strany Most-Híd každý trestný čin musí byt riadne vyšetrený. To platí tak pre Bašternákove kauzy, ako aj pre porušovanie bankového tajomstva kýmkoľvek.“

Podľa Bugára nevyplýva, že Kaliňák mal blízko k Bašternákovi.

13.6.2016 Zdroj: https://dennikn.sk/minuta/485445/

Z dokumentov, ktoré predsedovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi ukázal Robert Kaliňák, podľa Bugára nevyplýva, že Kaliňák mal blízko k Bašternákovi. „Toto jednoznačne nepotvrdzuje to, čo tvrdí opozícia. To kauza nie je, keď vám ukáže materiály, zistíte, že to kauza nie je.“ Kaliňák podľa Bugára ukáže dokumenty ešte dnes.

Vládna koalícia vydala spoločné stanovisko k „útokom na podpredsedu vlády Roberta Kaliňáka:Politické strany vládnej koalície dôverujú podpredsedovi vlády a ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi,“ prečítal ich stanovisko premiér Robert Fico. Kaliňák vraj predložil dokumenty, ktoré dnes popoludní predloží aj novinárom. (https://dennikn.sk/minuta/485730/)

Kaliňák priznal obchodný vzťah s Bašternákom, vládna koalícia mu dôveruje

13.6.2016 Zdroj:

https://dennikn.sk/486066/kalinak-priznal-priamy-obchodny-vztah-basternakom-nic-podla-neho-neznamena/

https://dennikn.sk/485736/vladna-koalicia-doveruje-kalinakovi-ktory-priznal-obchodny-vztah-s-basternakom/

Kaliňák na mimoriadnej tlačovej konferencii priznal priamy obchodný vzťah s Bašternákom. V roku 2013, keď prebiehalo policajné vyšetrovanie podozrivej Bašternákovej vratky, od neho kúpil akcie spoločnosti B.A.Haus. Obchod považoval za legitímny. Firma vlastní dva byty v dome, kde minister býva. Kaliňák hovoril, že kúpil 17-percentný podiel, čo zodpovedá hodnote oboch bytov. Akcionármi firmy sú teraz on, Ján Počiatek a právnik Marek Turčan. Ten však podniká s Bašternákom v ďalších spoločnostiach. Kaliňák kúpil podiel za 430-tisíc, na čo dostal úver 500-tisíc eur z Tatra banky, ktorej akcie Kaliňák spoluvlastní. „Všetky platby, ktoré prišli na môj účet, vyplývajú z hospodárskej činnosti spoločnosti,“ tvrdí minister. „Spolu s nákupom akcií som prevzal aj pohľadávky. Kým spoločnosť začne vyplácať dividendy, musí najprv vyplatiť svoje záväzky,“ vysvetľoval Kaliňák, prečo šli peniaze na jeho účet ako „splátky úveru“. Kaliňák kúpil Bašternákov podiel v októbri 2013 len dva mesiace pred trestným oznámením na Bašternáka. Kriminálny úrad finančnej polície podozrenie už niekoľko mesiacov predtým preveroval.

* TOP 5 „argumetov“ z Kaliňákovej tlačovky:

 1. Za všetkým je Penta, lebo sa bojí toho, ako výborne polícia pod vedením pána ministra vyšetrila Gorilu.
 1. S daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom obchodoval z jednoduchého ľudského hľadiska – kvôli susedom.
 1. Peniaze, ktoré dostal od firmy B. A. Haus, neuviedol do povinného majetkového priznania preto, lebo tam na to nenašiel vhodnú kolónku.
 1. S Bašternákom, s ktorým dovtedy údajne nemal žiadny vzťah, sa rozhodol uzavrieť kúpno-predajnú zmluvu, lebo to je typický spôsob, ako ešte viac ukončiť vzťah s Bašternákom.
 1. Na nevyšetrenie Bašternákových podvodov nemal žiadny vplyv, lebo „minister vnútra nevie, aj keby chcel, ovplyvňovať vyšetrovanie.“

Po oboznámení sa a vyhodnotení obsahu mediálnych vyjadrení poslancov Národnej rady Slovenskej republiky zo dňa 11. a 12. 6. 2016 vo vzťahu k možnému podozreniu zo spáchania trestných činov proti majetku a iné, ministrom vnútra Slovenskej republiky a bývalým ministrom financií Slovenskej republiky, vydal špeciálny prokurátor Dušan Kováčik dnešného dňa (13. 6. 2016) písomný pokyn riaditeľovi NAKA na bezodkladné vykonanie úkonov v zmysle Trestného poriadku.“

Bašternáka vyšetruje sponzor a bývalý člen Smeru

13.6.2016 Zdroj: http://domov.sme.sk/c/20189708/basternaka-vysetruje-sponzor-a-byvaly-clen-smeru.html

Finančnú políciu, ktorá rieši kauzu Bašternák, riadi Bernard Slobodník. V roku 2011 bol členom Smeru a strane daroval 10.000 eur. Funkciu dostal za predchádzajúcej vlády Roberta Fica, keď bol  ministrom vnútra Robert Kaliňák zo Smeru.

Mihál podozrieva Kaliňáka z únikov na zdravotných odvodoch

14.6.2016 Zdroj: https://dennikn.sk/486639/mihal-podozrieva-kalinaka-unikov-zdravotnych-odvodoch/

Spoločnosť B.A. Haus, v ktorej minister vnútra R. Kaliňák v pondelok priznal majetkový podiel, sa podľa podpredsedu SaS Jozefa Mihála úmyselne vyhýba plateniu zdravotných odvodov.

Zdá sa, že táto spoločnosť by sa za určitých okolností dala označiť za práčku špinavých peňazí,“ povedal Mihál. Všimol si, že akcionári spoločnosti – Kaliňák, J. Počiatek a právnik Marek Turčan – pri vyplácaní svojho zisku pravdepodobne obchádzajú odvodové povinnosti. Ak akcionár spoločnosti dostane vyplatený podiel zo zisku, musí z toho platiť zdravotné odvody. „Títo akcionári, páni Kaliňák, Počiatek a predtým pán Bašternák, oficiálne nedostávajú vyplatené podiely zo zisku, pretože používajú fintu, ktorá sa volá pôžička,“  

Spoločnosť B.A. Haus založili Bašternák a spol. „s mizerným kapitálom 33-tisíc eur“, povedal. Podľa Mihála vlastnia nehnuteľnosti v hodnote asi 2,5 milióna eur. „Tie nekúpili zo základného imania, ale tak, že tam akcionári vložili svoje vlastné peniaze ako pôžičky. Za to kúpili nehnuteľnosti, ktoré prenajímajú.“

Mihál z výkazov firiem vyčítal, že majú tržbu asi 300-tisíc eur a čistý zisk asi 125-tisíc eur. „To, čo spoločnosť vyprodukuje ako čistý zisk, si delia ako vyplatenie pôžičiek.“Kým zo zisku by museli platiť zdravotné odvody, z pôžičiek nie.“

Mihál upozorňuje aj na ďalšiu vec. Kaliňák tvrdí, že kúpil akcie v spoločnosti od Bašternáka v októbri 2013 za spolu 430-tisíc eur. V sume sú akcie aj výška pôžičky, ktorú ako akcionár poskytol spoločnosti Bašternák. Doteraz mu bolo v troch platbách ako vrátenie pôžičky vyplatených 260-tisíc eur. Podľa Mihála to znamená, že sa mu pri prenájme nehnuteľností zhodnocuje investícia tempom 25 percent ročne a za štyri roky bude v pluse. Pri normálnych spoločnostiach je to podľa neho pri tomto type podnikania päť percent ročne.

Pán Kaliňák by mal vysvetliť, prečo ako 16-percentný akcionár dostal až 260-tisíc eur a pán Počiatek dostal menej, hoci pán Počiatek vlastní väčší podiel.“

Výhodnosť Kaliňákovho biznisu s B.A. Haus

14.6.2016 Zdroj: https://dennikn.sk/blog/vacsim-problemom-existencia-biznisu-basternaka-kalinakom-vyhodnost/#comments

Kaliňák investoval do tohto biznisu v októbri 2013 sumu 430 292 eur. Získal tým šestinový podiel v spoločnosti B. A. Haus.

 1. V decembri 2014 mu od spoločnosti B.A. Haus prišlo na účet 120-tisíc eur.
 2. V apríli 2016 mu od B. A. Haus prišlo na účet 140-tisíc eur.
 3. Majetok spoločnosti za dva roky zostal rovnaký (aj napriek odpisovaniu budov). Respektíve sa nepatrne zväčšil o 7-tisíc eur. (Porovnanie stavu 31.12.2015 oproti 31.12.2013)
 4. Vlastné imanie spoločnosti  za dva roky vzrástlo o 216 579 eur. (Ide o účtovnú hodnotu firmy rátanú ako majetok firmy mínus jej záväzky)
 5. Podiel R. Kaliňáka v spoločnosti zostal rovnaký – stále jedna šestina.

Cena bola stanovená tak, že osobná investícia ministrovi za dva a pol roka vyniesla zisk  60 % (plus nárast hodnoty firmy). Otázkou ostáva, prečo sa skúsený podnikateľ Bašternák takéhoto biznisu vzdal v prospech Kaliňáka tak lacno. Úplatok?

Kaliňák kúpil od Bašternáka za 430-tisíc podiel vo firme s miliónovými domami

14.6.2016 Zdroj: https://dennikn.sk/486921/kalinak-kupil-basternaka-za-430-tisic-podiel-vo-firme-milionovymi-domami-bratislave/

Podľa šéfa asociácie realitiek je len hodnota víl vo vlastníctve B.A. Haus 3,5-5 miliónov eur a firma vlastní aj luxusné byty vo Five Star Residence, ktorej sa týka podozrenie z daňového podvodu.

Nehnuteľnosti, ktoré vlastní B.A. Haus, tak môžu mať dohromady hodnotu  4,6 – 6,2 milióna eur. Pri najnižšom odhade šéfa asociácie realitiek Jána Palenčára by Kaliňákovi 430-tisícová investícia priniesla podiel na nehnuteľnostiach vo výške takmer 690-tisíc, pri najvyššom odhade v hodnote 990-tisíc eur.

Na Kaliňákovej teórii, ako NAKA zatkla F. Rybaniča na podnet Tatra banky, niečo nesedí

14.6.2016 Zdroj: https://dennikn.sk/blog/kalinakovej-teorii-naka-zatkla-f-rybanica-podnet-tatra-banky-nieco-nesedi/Ak by za zistením, že F. Rybanič vyzradil bankové tajomstvo, bola naozaj Tatra banka, prečo sa prípadom zaoberá NAKA? Tá vznikla, aby sa venovala odhaľovaniu korupcie, obchodu s drogami, finančných podvodov až od zákonnej výšky škody. Ohrozenie bankového tajomstva do týchto závažných trestných činností nepatrí. .

Mimoriadny Výbor pre obranu a bezpečnosť neriešil protekciu podnikateľa Bašternáka.

15.6.2016 Zdroj:  https://dennikn.sk/minuta/487775/

Mimoriadny Výbor pre obranu a bezpečnosť neriešil protekciu pri ne/zaplatení 150-eurovej dopravnej pokuty podnikateľa Bašternáka, lebo koaliční poslanci tento program neschválili. Predseda výboru Anton Hrnko  (SNS) povedal, že protekcia pri udeľovaní pokút nie je témou pre poslancov. (tasr)

TB: Matovič: Kaliňákove príjmy sa počas ministrovania znásobili: prečo?

15.6.16 http://domov.sme.sk/c/20191864/odkedy-je-kalinak-ministrom-jeho-prijmy-dramaticky-stupli.html

Podľa zverejnených daňových priznaní v období rokov 2004 a 2005 predstavoval priemerný ročný príjem Kaliňáka 650-tisíc korún. Od roku 2006 do roku 2014 počas jeho ministrovania však jeho priemerný ročný príjem predstavoval 10,5 milióna korún.

Rybanič bol v utorok v banke ako jej zamestnanec nahlásiť nadriadeným pochybné transakcie na účtoch Kaliňáka a exministra Jána Počiatka, ale bolo to na niekoľkých úrovniach banky zamietnuté.

Lajčák (nominant Smeru) je obhajobou Kaliňáka ochotný riskovať svoju kandidatúru na generálneho tajomníka OSN a dobré meno Slovenska v zahraničí

Kaliňákov podiel na luxusných vilách chce opozícia preveriť ako nenáležitý dar

15.6.2016 Zdroj: https://dennikn.sk/488033/kalinakov-podiel-luxusnych-vilach-chce-opozicia-preverit-nenalezity-dar/

 1. Kaliňák by mal nákup 16-percentného podielu vo firme B. A. Haus od Ladislava Bašternáka vysvetľovať parlamentnému Výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Žiada to poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová aj bývalý predseda tohto výboru Miroslav Beblavý (nezaradený).

Verejný funkcionár podľa ústavého zákona o konflikte záujmov nesmie „žiadať dary, prijímať dary, navádzať iného na poskytovanie darov alebo získavať iné výhody v súvislosti s výkonom svojej funkcie“.

Kiskov prejav

16.6.2016: Zdroj: https://dennikn.sk/488517/kiska-vyvodenie-zodpovednosti-slusnost-meno-kalinak-nepovedal-cely-prejav/

Myslím, že v kontexte kauzy, ktorá je dnes politickou témou číslo jeden, nemôžem parlamentu, vláde ani politickým stranám poskytnúť žiadnu radu, ktorú nepoznáte. Ale chcem zdôrazniť, že ak má Slovensko takto pokračovať ďalej, bude to mať veľmi vážne následky.

Asi niet osoby, ktorá by uverila príbehu, že niekto v kufríkoch priniesol 12 miliónov eur v hotovosti. Napriek tomu do dnešného dňa nemáme zmysluplnú odpoveď. Koľko občanov si podľa vás myslí, že orgány činné v trestnom konaní a daňové orgány nepodliehajú žiadnym tlakom — politickým ani iným, a sú absolútne nezávislé? A že sa na ich prácu dá spoľahnúť?

Vyvodenie politickej zodpovednosti nie je riešením žiadnej kauzy, ale len obyčajným gestom slušnosti, ktoré má upokojiť verejnosť a umožniť zodpovedným inštitúciám pracovať.

Takto to funguje v krajinách s normálnym systémom spravodlivosti a kultúrou slušnosti v politike. Nie však na Slovensku. Naši občania sú namiesto toho konfrontovaní s nepodarenou reality šou, v ktorej môžu najviac tak tipovať, či niekto odstúpi, alebo neodstúpi.”

Veronika Remišová (OĽaNO)  a Ľubomír Galko (SaS) podali podnet na výbor pre nezlučiteľnosť funkcií na začatie konania voči Robertovi Kaliňákovi pre majetkové priznanie.

16.6.2016 Zdroj: https://dennikn.sk/minuta/488681/

R. Kaliňák sám informoval médiá, že v roku 2013 odkúpil akcie obchodnej spoločnosti B. A. Haus, a. s. Bratislava v hodnote 430-tisíc eur. Na túto kúpu si podľa jeho vlastných slov vzal pôžičku 500-tisíc eur. Podľa zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone verejných funkcií verejných funkcionárov mal tieto transakcie deklarovať – oznámiť. Pri nahliadnutí o oznámení verejného funkcionára za roky 2013 a 2014 však takéto záväzky budete márne hľadať,“ uviedol Galko.

Kaliňák o svojich zdravotných odvodoch nehovorí celú pravdu

16.6.2016 Zdroj: https://dennikn.sk/489070/kalinak-svojich-zdravotnych-odvodoch-nehovori-celu-pravdu/

Kaliňák na obvinenia Mihála o vyhýbaní sa plateniu odvodov reagoval takto:

V roku 2014 som zaplatil strop, pretože viete, že zdravotné poistenie má nejaké maximum. U mňa to bolo 6200 eur, plus ešte nejaké peniaze, ktoré som dostal z príjmu ministra, tuším 500 eur. Počet dividend nemohol ovplyvniť výšku poistenia, lebo som zaplatil strop z iných dividend,“ tvrdí Kaliňák.

Kaliňák tým chcel vysvetliť, že zdravotné odvody by nemohol zaplatiť vo väčšej výške ani v prípade, keby si z firmy B.A. Haus nevyplatil peniaze cez splátky pôžičky, ale cez podiely na zisku, teda dividendy. Z dividend sa platia zdravotné odvody vo výške 14 percent. Reagoval tak na obvinenia podpredsedu SaS Jozefa Mihála, že sa úmyselne vyhýba plateniu zdravotných odvodov.

Treba prihliadať aj na ročné zúčtovanie

 1. Kaliňák mal kombinovaný príjem – ako minister vnútra bol zamestnancom a zároveň mal iné príjmy, podľa jeho vyjadrení z akcií. Ako zamestnanec platil zdravotné odvody vo výške 4 % a štát zaňho platil odvody vo výške 10 %. Z príjmov z podnikania platil minister odvody 14 %.

Treba však brať do úvahy aj to, čo sa udeje pri ročnom zúčtovaní zdravotných odvodov. Výsledok zúčtovania je, že zdravotná poisťovňa dostala v konečnom zúčtovaní správnu výšku poistného (a mohlo to byť naozaj 14 % z maximálneho vymeriavacieho základu).

Ale poistné sa skladá z časti, ktorú za Kaliňáka platí štát, keďže ako minister bol a aj je jeho zamestnávateľom. Zároveň Kaliňák zaplatil odvody ako zamestnanec a zároveň ako podnikateľ z príjmov z akcií.

Keby si bol vyplatil dividendy, viac by to zaťažilo jeho peňaženku a menej štát. Štát zaňho zaplatil viac zdravotných odvodov, ako keby zaplatil odvody z dividend. Keby ich bol Kaliňák zaplatil, on osobne by mal väčší nedoplatok a štát by ušetril.

Kali ňák + jakšíkovci + takáčovci

16.6.2016 http://domov.sme.sk/c/20193129/kalinak-sa-nezbavil-mena-jaksik.html#ixzz4CRrQYkkd

nové sídlo na základe zmluvy z mája 2001 vlastnila firma LIKO Bratislava, ktorá bola pod vplyvom členov zločineckej skupiny Ivana Jakšíka, ktorý je dodnes predsedom predstavenstva. Podpredsedom bol v tom čase Ivan Pokorný, ktorého polícia podľa mafiánskych zoznamov z roku 2012 do skupiny jakšíkovcov zaradila.

Sám Jakšík sedel v dozornej rade spolu s právnikom Martin Bognárom. Ten bol naopak blízky gangu takáčovcov.

Budovu skupina získala za nevyjasnených podmienok, ktoré naznačujú násilné prevzatie. Pôvodne ju vlastnila akciová spoločnosť LikoSpol, v ktorej si jakšíkovci postupne vybudovali vplyv.

strážna služba A-Team security: jej šéfom je Ivan Jakšík. V dozornej rade opäť sedí Pokorný aj spolu s právnikom Máriom Bednárikom z firmy LikoSpol. A-Team je tou SBS-kou, ktorá strážila sídlo Smeru počas volebnej noci v roku 2006. Polícia a podsvetie to brali ako prejav sily zo strany jakšíkovcov.

Smer na výbore stopol vypočutie svedka, ktorý môže povedať, prečo nevyšetrili Bašternáka

17.6.2016 Zdroj: https://dennikn.sk/489449/smer-vybore-stopil-vypocutie-svedka-ktory-moze-povedat-preco-nevysetrili-basternaka/

Smer stopol na finančnom výbore vypočutie svedka v kauze Ladislava Bašternáka. Opozícia žiadala predvolať bývalého zástupcu riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ondreja Čurillu, aby vysvetlil, prečo úrad nepodal sťažnosť voči odmietnutiu vyšetrovať Bašternáka. Smer tvrdí, že vypočutie Čurillu by bolo protiústavné. Výbory pritom bežne vypočúvajú aj štátnych zamestnancov.

Ako Kaliňáka spája s Bašternákom právnik Turčan

17.6.2016 Zdroj: https://dennikn.sk/489595/kalinaka-spaja-basternakom-pravnik-turcan/

Výstižný článok o prepojeniach skrze rôzne firmy

Matovič obvinil Kaliňáka a Fica, že zobrali úplatky od Ladislava Bašternáka

17.6.2016 Zdroj: https://dennikn.sk/minuta/489735/

Igor Matovič obvinil Kaliňáka a Fica, že od Ladislava Bašternáka zobrali úplatky v hodnote 610-tisíc a 200-tisíc eur. Matovič tvrdí, že vznikli z rozdielu ceny, za ktorú Kaliňák od Bašternáka kúpil akcie firmy B.A. Haus, a skutočnej hodnoty nehnuteľností patriacich firme. V prípade Fica ide o rozdiel skutočného a trhového nájmu Bašternákovho bytu, v ktorom býva.

Monika Flašíková Beňová naznačuje v blogu, že Kaliňáka treba odvolať/ mal by odstúpiť

 1. 6. 2016 Zdroj:  https://dennikn.sk/minuta/489911/

Flašíková Beňová ministra kritizovala už vo štvrtok (16.6.) pred večerným zasadnutím poslaneckého klubu Smer:  na Facebook napísala: „Situácia na Slovensku je veľmi silno vyhrotená a my ako najsilnejšia strana by sme mali konečne urobiť rozhodnutie, ktoré ju upokojí. Inak riskujeme naozaj veľa,“ písala. Niektoré rozhodnutia sa robia podľa nej ťažko, ale raz sa urobiť musia. „A vyzerá to tak, že to naše už dlhší odklad nevydrží,“ napísala.

Poslanecký klub Smeru sa však jednohlasne postavil za Kaliňáka.

Čurilla, ktorý prvý vyšetroval Bašternáka, hovorí, že polícia podozrivé vratky DPH poriadne nevyšetrila

17.6.2016 Zdroj: https://dennikn.sk/489968/curilla-ktory-prvy-vysetroval-basternaka-hovori-ze-policia-podozrive-vratky-dph-poriadne-nevysetrila/

Policajné uznesenie nebolo dostatočne odôvodnené a chýbali v ňom preverenia viacerých skutočností, na ktoré sme poukazovali v našom trestnom oznámení, hovorí o práci Kaliňákových ľudí špecialista z Finančnej správy.

Bývalý námestník riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ondrej Čurilla nemohol sťažnosť voči uzneseniu vyšetrovateľky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v kauze Bašternák podpísať, pretože jeho nadriadený bol v tom čase v práci a rozhodol sa tak neurobiť.

Čurilla, mal v piatok ráno vysvetľovať okolnosti vzniku a následného neodoslania sťažnosti voči uznesene parlamentu. Jeho zvolanie iniciovali poslanci Jozef Rajtár (SaS) a Igor Matovič (OĽaNO-NOVA).  Vládni členovia výboru však schôdzu zablokovali

Fico: Kaliňáka neodvolám, opozícia bude zodpovedná, ak niekoho zastrelia

18.6.2016 https://dennikn.sk/490411/fico-kalinaka-neodvolam-opozicia-zodpovedna-niekoho-zastrelia/

Premiér R. Fico hovorí, že sa odsťahuje od Bašternáka, až keď sa preukáže, že ten spáchal trestný čin. „R.. Kaliňák má plnú dôveru strany Smer, pretože preukázal, že neporušil žiadny zákon.“ Kaliňák je podľa premiéra historicky najlepším ministrom vnútra Slovenska a má vraj dôveru doma aj v zahraničí.

Premiér Fico v súvislosti s kauzou Bašternák varoval, aby sa na Slovensku nestal podobný útok ako v Británii, kde zavraždili poslankyňu, ktorá viedla kampaň za zotrvanie v EÚ. „Ak sa na Slovensku stane to, čo v Británii, zodpovední budú páni z opozície,“ vyhlásil Fico.

Narážal tak zrejme aj na pripravovaný pondelkový protest opozície.

Kaliňák zmluvu s Bašternákom neukáže, či bol na jeho svadbe nepovie, na nič už odpovedať nebude

20.6.2016 Zdroj: https://dennikn.sk/491720/kalinak-zmluvu-basternakom-neukaze-koalicii-cakaju-kolko-ludi-pride-protest/

Neukáže zmluvu o prevode akcií medzi ním a podnikateľom Ladislavom Bašternákom v spoločnosti B. A. Haus. Ešte vo štvrtok pritom Kaliňák pripúšťal, že zmluvu novinárom ukáže. „Nevylučujem to, dohodneme sa,“ hovoril minister. Dnes už to neplatí.

Kaliňák tiež nechce odpovedať na otázku, či bol na Bašternákovej svadbe, ktorá bola v januári 2012.

Denník N sa na Bašternákovu svadbu opýtal aj podpredsedu parlamentu Martina Glváča zo Smeru. „Za svoj život som bol na desiatkach svadieb. Kedy ju mal? Myslím, že som tam nebol,“ napísal Glváč. Hovorí, že na 90 percent na svadbe nebol, na 100 percent to bude vedieť zistiť do utorka.

Kaliňák neprišiel na rokovanie mimoriadneho výboru pre obranu a bezpečnosť o kauze vybavovania priestupku Ladislavom Bašternákom.

21.6.2016 https://dennikn.sk/minuta/492893/

Kaliňák poslal poslancom list, že vyšetrovateľ mu nedovolil v tejto fáze zverejniť informácie, a je ochotný prísť o týždeň, keď by už vyšetrovanie inšpekcie mohlo byť ukončené.

Inšpekcia znovu vyšetruje možné ovplyvňovanie hliadky, ktorej členovi mal volať nadriadený, aby nechal Bašternáka ísť, pretože je to „náš človek“. Policajti nakoniec dali Bašternákovi pokutu 150 eur. Policajt spísal úradný záznam, ktorý šetrila inšpekcia, policajta však ani nepredvolala.

Flašíková-Beňová: Kaliňák vie, že by mal odstúpiť

21.6.2016: https://dennikn.sk/493073/flasikova-benova-kalinak-vie-ze-by-mal-odstupit/

Nie som členkou predsedníctva, ale bolo by možno dobré, aby sa k tomu práve jeho členovia vyjadrili. Asi treba naozaj pripomínať, ako skončilo HZDS a SDKÚ, na ktorých kauzách a chybách Smer vznikol a postavil svoj úspech. Veľkú chybu vtedy urobili tí, ktorí sa v danom čase v týchto stranách nedostatočne ozývali. Boli tu iné prípady, keď neboli celkom vhodne volené riešenia, keď sa opäť čakalo do krajnosti, kým situácia nevygradovala. Tým, ako sa to vrství a ako to ide jedno cez druhé, sa dostávame do obrovského rizika, že to jedného dňa prestane našich voličov baviť. Nie je totiž morálne akceptovateľné, aby výkonný člen vlády počas svojho mandátu takýmto nejasným spôsobom obchodoval. Nie je to morálne. Kaliňák vie sám, že by odstúpiť mal. Nemusí ho na to nikto vyzývať a bolo by to aj pre neho vhodnejšie, ak by tak urobil. Keby som bola na jeho mieste, toto všetko by sa mi nestalo, ale, našťastie, na jeho mieste nie som

Líder Mosta-Híd Béla Bugár  vyhlásil, že ak sa v prípade okolo Kaliňáka neobjavia nové informácie, nie je dôvod ho odvolať ani pri opätovnom opozičnom pokuse.

 1. 6. 2016 https://dennikn.sk/minuta/493606/

„Pán minister mi však ukázal dokumenty, on len odkúpil necelých 17 % firmy od Bašternáka, ale tie peniaze nemá od Bašternáka, dokonca mu ešte dlhujú. To nie je dôkaz,“ zdôraznil líder Mosta-Híd Bugár.

Čižnár: Kováčik aj vyšetrovateľka pri Bašternákovi zlyhali (dokumenty k celej kauze)

22.6.2016 https://dennikn.sk/493945/ciznar-kovacik-aj-vysetrovatelka-pri-basternakovi-zlyhali-dokumenty-celej-kauze/

Generálna prokuratúra potvrdila, že vyšetrovanie prípadu daňového podvodu Ladislava Bašternáka bolo v roku 2014 odfláknuté. Nevidí však dôvod na to, aby začala disciplinárne konanie voči dozorovému prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi alebo vyšetrovateľke Tatiane Ujváryovej.

Kočner sa vyhráža Finančnej správe stíhaním, ak poslancom ukáže jeho dane

22.6.2016 https://dennikn.sk/494283/kocner-sa-vyhraza-financnej-sprave-stihanim-poslancom-ukaze-dane/

Marián Kočner sa vyhráža finančnej správe trestným oznámením, ak poslancom parlamentu  ukáže jeho dane. Poslancov o tom na dnešnom prieskume informoval prezident finančnej správy František Imrecze.

Kaliňák superlacno kúpil aj ďalšiu firmu

22.6.2016 https://dennikn.sk/blog/493883/

 1. Kaliňák a Ján Počiatek totiž odkúpili podiel v spoločnosti FoRest, s. r. o. – za dve eurá, hoci mal účtovnú hodnotu 37-tisíc eur.

Robert Pintér, ktorý im podiel na firme predal, začal približne v tom čase  veľkú kariéru: stal sa najprv generálnym štátnym radcom na ministerstve vnútra, potom postúpil generálnym riaditeľom sekcie hnuteľného a nehnuteľného majetku. Neštandardným spôsobom získal aj vysokú policajnú hodnosť a s ňou spojené materiálne výhody. Vo svojej pozícii za ministerstvo dojednáva a podpisuje mnohomiliónové zmluvy.

Kaliňák bol naraz v Bratislave aj v Čiernej Hore

23.6.2016 https://dennikn.sk/494873/kalinak-bol-naraz-bratislave-aj-ciernej-mozne/

Aliancia Fair-play v stredu upozornila na ďalšiu podozrivú transakciu ministra vnútra R.Kaliňáka, keď pred štyrmi rokmi kúpil podiel vo firme FoRest od svojho kamaráta Róberta Pintéra, ktorý mal hodnotu aspoň 37-tisíc eur, za 1 euro.

Opozícia si všimla, že v čase, keď minister podpísal svoju prítomnosť na valnom zhromaždení firmy, bol zároveň na služobnej ceste v Chorvátsku a v Čiernej Hore.

Pri takýchto malých spoločnostiach, akou je FoRest, kde sa všetci akcionári poznajú, je úplne štandardný ústny a všeobecný súhlas s dodatočným podpisom. Nie je na tom nič podozrivé,“ reagovalo ministerstvo vnútra.